Rozmiar: 12800 bajtów

PALCE STOPY



Palce młotkowate

- termin ten jest używany do opisywania deformacji palców stóp w której zmiana lokalizuje się w stawie międzypaliczkowym dalszym i polega na jego nadmiernym zgięciu. Bolesne modzele tworzą się wówczas na końcu palca zaraz poniżej paznokcia po stronie podeszwowej. Jedynym leczeniem jest zabieg operacyjny. Po operacji chodzenie z pełnym obciążaniem rozpoczyna się na drugi dzień w specjalnym obuwiu.

Palce szponiaste

- są zbliżone swym wyglądem do palców młotkowatych i często zamiennie traktowane. Zazwyczaj zmiana dotyczy palców od 2 do 5. Zawsze występuje nadmierny przeprost w stawie śródstopno-paliczkowym podczas, gdy w przypadku palców młotkowatych może występować lub nie .Często występuje dodatkowo zgięcie w stawach miedzypaliczkowych dalszych palców. Bolesne modzele tworzą w tych samych miejscach jak w przypadku palców młotkowatych. Leczenie zachowawcze mało skuteczne. Zalecane jest leczenie operacyjne. Po operacji chodzenie z pełnym obciążaniem rozpoczyna się na drugi dzień w specjalnym obuwiu.

Metatarsalgia

- są to dolegliwości bólowe w rzucie stawu śródstopno-paliczkowego ( głów kości śródstopia) po stronie podeszwowej, zazwyczaj dotyczą 2-3 palca i występują podczas chodzenia. Związana jest zwykle z obecnością płaskostopia poprzecznego. Rzadziej związana jest z obecnością nerwiaka nerwu palcowego i lokalizuje się między III a IV palcem (Metatarsalgia Mortona). Metatarsalgia współistnieje często z wieloma chorobami stóp. Może występować w przypadku palucha koślawego, palców młotkowatych, szponiastych, chorób trzeszczek, osteochondritis, w przypadku osteoporozy. Stosuje się leczenie zachowawcze (zazwyczaj mało skuteczne) i leczenie operacyjne. Po operacji chodzenie z pełnym obciążaniem rozpoczyna się na drugi dzień w specjalnym obuwiu. strona główna